۸ گونه ی رفتاری متفاوت در محیط کار

از آنجایی که سازمان ها و مشاغل مختلف به دنبال راندمان کاری بالا در کارکنان و پرسنل خودشان هستند، تا کنون تحقیقات زیادی بر روی شخصیت ها و رفتارهای متفاوت این قشر از افراد انجام شده است، و این موضوع که آنها چطور با سرپرستان و بالا منصبان و یا با هم رده ها و همکاران خود ارتباط برقرار می کنند نیز مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس یکی از همین تحقیقات که در ایالات متحده بر روی ۲ میلیون نفر از ۵۰۰ کمپانی -که شامل دانشگاه ها هم بوده است- انجام گرفته؛ ۸ گونه ی رفتاری مختلف در محیط کار، به افراد تخصیص داده شده که با در نظر گرفتن این ۸ مدل رئیسان و سرپرستان می توانند کارمندان خود را بشناسند و با این شناخت بهتر فضای کاری پر بازده تری را برای بیزینس خود مهیا سازند.

۱– رفتار فرماندهانه:

کارمندانی که رفتار فرماندهانه دارند ممکن است سلطه جو و پرخاشگر تلقی شوند. آنها وقت خود را برای توضیح و تعبیر با ملاحظه ی مسائل به صورت مدبرانه تلف نمی کنند و اغلب قُلدری می کنند. ولی اگر جنبه ی مثبت اینگونه از کارمندان را در نظر بگیریم می بینیم که آنها پر تحرک، مبتکر و دارای قریحه ی کاری بالایی هستند. آنها همان کسانی هستند که می توان بر رویشان حساب کرد و کار را (قبل از اتمام فرجه) انجام شده دانست. همه ی این خصایص به خاطر این است که آنها دوست دارند شرایط را تحت کنترل خودشان در آورند و اگر هم شانس مسئولیت و رهبری انجام پروژه ای نصیب شان شود، آن را به نحو احسن انجام می دهند.

حتما بخوانید:   افراد باهوش فوراً به سؤالات پاسخ نمی دهند؛ آنها از این روش ها پیروی می کنند

۲– رفتار سرگردان:

فرد سرگردان، رفتاری دقیقاً برعکس رفتار فرماندهانه دارد. در این نوعِ رفتار، بی نظمی و گُنگی حرف اول را می زند و ماندن و تمرکز بر روی وظیفه ی محوله غالباً برایشان سخت است، ولی وقتی از آنها خواسته شود که خلاقیت بیشتری از خود نشان دهند یا رویه ی خود را تغییر دهند، راندمان کاری شان بهتر می شود. نقطه ی قوتشان ارائه ی راه حل های خاص و منحصر به فرد است، راه حل هایی که به ذهن هیچ کس حتی خطور هم نمی کند.

۳– رفتار تهاجمی:

کارکنانی که رفتار تهاجمی دارند، در تمام زندگی شان، عقده ی برتری داشتن و ارشدیت را با خود به همراه دارند. آنها معمولاً به احساسات بقیه ی افراد اهمیت چندانی نشان نمی دهند و غالباً اطرافیان را از خود می رنجانند. آنها در موقعیت هایی که نیازمند مشارکت و کار تیمی بالاست، اغلب بیشترین ضربه را می زنند. به این افراد باید وظایف سختی که بقیه از زیر آنها شانه خالی می کنند محول شود تا کارآیی خود را نشان دهند، به خصوص اگر موفقیت شان در انجام آن کار با تعریف و تمجید هم همراه باشد.

۴– رفتار خیرخواهانه:

بر خلاف مهاجمان، دادن حس خوب به اطرافیان برای خیرخواهان بسیار مهم است و در اولویت قرار دارد. اگر چه این کار برای روحیه ی جمیع کارکنان مفید است، اما ممکن است به عنوان وظیفه ی کاری برای آنها تلقی شود و اصل کار به مسامحه گرفته شود. آنها از اینکه به خاطر درک دیگران از ایشان تعریف شود خوشحال می شوند و اگر انتقادی هم از آنها می شود توقع دارند که جنبه ی مثبت کارهای خیرخواهانه آنها نیز در خلال انتقادات ارج داده شود و بر روی قدردانی نسبت به این دست از کارهایشان حساس هستند.

حتما بخوانید:   پنج راز مهارت در برقراری ارتباط مؤثر

۵– رفتار نمایشگرانه:

افرادی که رفتار نمایشگرانه دارند بیشتر رغبت خود را نسبت به انجام دادن کارها نشان می دهند تا اینکه بخواهند واقعاً آن کار را انجام دهند. آنها حس شوخ طبعی بالایی دارند و دوست دارند جو را به وسیله لطیفه ها و شوخ طبعی های خود با نشاط و سر زنده نگه دارند. علیرغم این جنب و جوش زیادشان، بدشان هم نمی آید که از موفقیت و جهد دیگران استفاده کرده و برای خود از طریق دیگران اعتبار کسب کنند. اغلب پیکان سرزنش ها و انتقادات را از سمت خود منحرف کرده و دیگران را قربانی می کنند. نقطه ی قوت و جنبه ی مثبت این افراد، سخنران خوبی بودن و مهارت بالایشان در ایجاد روابط جدید است.

۶– رفتار طفره رونده:

افراد طفره رو دوست دارند همان نمای سطحی که از خود در ذهن دیگران ساخته اند را حفظ کنند. آنها ترجیح می دهند که تنهایی و به صورت فردی کار کنند، تا اینکه جزو یک تیم باشند، چرا که کار تیمی نیازمند تعاملات اجتماعی است. در انجام کارها نیاز دارند که جزء به جزء راهنمایی شوند و دیگران نسبت به انجام وظیفه ی آنها صبور باشند. آنها در شرایط خشن و درگیرانه و پُر هیاهو، راندمان کاری خوبی از خود نشان نمی دهند. اگرچه در کار خود ابتکار و قریحه ی چندانی از خود نشان نمی دهند ولی بسیار قابل اعتماد و در انجام صحیح دستور العمل ها بسیار با دقت هستند و وسواس کاری زیادی از خود نشان می دهند.

۷– رفتار تحلیل گرایانه:

حتما بخوانید:   چگونه سر صحبت را با کسی باز کنیم؟ + فایل صوتی رایگان

افراد تحلیل گر بسیار باریک بین هستند و نسبت به اطرافیانشان، در سر کار بیشتر دابل چک (بازبینی دوباره) انجام می دهند، آنها چندان پذیرای اعمال تغییرات نیستند چرا که از دیدن معایب و عوامل منفی که در اثر تغییرات در رویه ی روتین به وجود می آیند، می ترسند. آنها اغلب در کار فردی موفقیت آمیز عمل می کنند چرا که از پُر شدن و سر ریزی اطلاعات فراوان در کار گروهی بیزازند. افرادی که دارای رفتار تحلیل گرایانه هستند از اینکه بخاطر پیش بینی خوبشان از اتفاقات پیش رو تمجید شوند، بسیار مشعوف شده و به تکاپو می افتند.

۸– رفتار انجام دهنده:

این دسته از کارکنان اعتماد به نفس بالایی از خود در انجام کارها نشان می دهند و اغلب رویکرد خوبی نسبت به انجام وظایف دارند. آنها بدون اینکه خود رأی باشند و گردن فرازی کنند، نسبت به توانایی فردی خود آگاهی دارند و در اجرا توانمند هستند. آنها علاقمند به کار گروهی هستند و کارآیی بالایی در آن دارند، علیرغم داشتن حس شوخ طبعی مناسب، در انجام مسئولیت هایشان ماهر نیز هستند. آنها با دیگران مشورت می کنند و بعداً تصمیم می گیرند و با همین روش اهداف سازمان خود را به پیش می برند. تصمیم هایشان تحت تأثیر منافع شخصی شان گرفته نمی شود و بزرگترین خصیصه ی مثبت شان این است که با بقیه ی گونه های رفتاری کنار می آیند و با آنها به خوبی ادغام می شوند.