۱۰ راهکار برای بهبود فنون سخنرانی

در بخش اول این مجموعه (فراگیری اصول ارتباطات)، من به استراتژی های چگونگی ارتباط گرفتن با دیگران می پردازم.

و در بخش دوم، چگونگی به کارگیری این استراتژی ها در محیط کار و تعامل با همکاران و بازرسان را مورد بررسی قرار می دهم.

و در آخر برای بخش سوم، به شما راهکارهایی ارائه می دهم که اضطراب شما در حین سخنرانی کاهش یافته و سخنرانی بهتری داشته باشید.

“۱۰ راهکار من برای سخنرانی”

۱- واکنش های عصبی طبیعی هستند. تمرین کنید تا آماده شوید!

بعضی از افراد عکس العمل های بدنی متفاوتی را در هنگام سخنرانی تجربه می کنند (تپش قلب و لرزش دست ها)، با مشاهده ی این اعمال فیزیکی، خیال نکنید سخنرانی شما ضعیف خواهد بود و خود را بازیچه ی این واکنش ها قرار ندهید. بعضی از این واکنش های عصبی خوب هستند، هجوم آدرنالین که باعث تعریق شما می شود، شما را حساس تر به روز اجرا می کند و همین امر باعث می شود شما خود را برای اجرای بهتر آماده کرده باشید.

۲- مخاطب خود را بشناسید، سخنرانی تان در مورد آنهاست نه شما. قبل از اینکه به پیام خود سر و شکل دهید، بدانید که برای چه کسی باید ارسال شود. تا جایی که می توانید در مورد شنوندگان خود تحقیق کنید. این کار به شما کمک می کند تا دایره ی واژگان، سطح اطلاعاتی، الگوی از پیش ساخته و جملات و عبارات ترغیب کننده ی بهتری را انتخاب کنید.

۳- موارد بحث خود را به شیوه ای مؤثر سازماندهی کنید تا به هدفتان برسید. یک چارچوب برای سخنرانی خود درست کنید.

حتما بخوانید:   چرا نباید موقع شروع صحبت لبخند بزنیم؟!

به ترتیب؛ [موضوع- هدف کلی- هدف خاص- ایده ی مرکزی- نکات اصلی] را بر روی کاغذ بنویسید، در نظر داشته باشید که حتماً توجه مخاطب را در ۳۰ ثانیه اول جلب کنید.

۴- بازخوردها را زیر نظر داشته باشید و منطبق با آنها پیش بروید. تمرکز خود را روی مخاطبین نگهدارید، واکنش هایشان را اندازه گیری کنید و با در نظر گرفتن آن، پیام خود را منتقل سازید. منعطف باشید، انتقال یک پیام سربسته و غیر قابل درک، قطعاً توجه مخاطبین (حتی آگاه ترینشان) را سلب و آنها را گیج می کند.

۵- شخصیت خود را دخیل اجرای خود کنید. (در تمام موقعیت های ارتباطی) خودتان باشید نه یک دستگاهی که کارش فقط صحبت کردن است. اینگونه شما اعتبار بیشتری برای شخصیت خود کسب خواهید کرد، چون مخاطبین، شخصیت واقعی شما را لمس می کنند و بیشتر می توانند به حرف هایتان اعتماد کنند.

۶- شوخ طبعی کنید، داستان تعریف کنید، از زبان گیرا و مؤثر استفاده کنید. حکایات مرفه را در بحث های خود جای دهید. با این روش تمام توجه حضار جلب خواهد شد. مخاطبین، دوست دارند شما در اجرای خود، رفتار شوخ طبعانه ای داشته باشید، تعریف یک داستان با مزه این امر را محقق می سازد.

۷- تا وقتی که مجبور نشدید از روی نوشته نخوانید، فقط یک “طرح کلی” یا سر فصل های اجرا را در دست داشته باشید. خواندن یک مطلب از روی متن، ارتباط بین سخنگو و حضار را قطع می کند. وقتی ارتباط چشمی خود را با آنها حفظ می کنید، هم بر خود و هم بر روی پیامی که می خواهید منتقل کنید، تمرکز خواهید داشت. یک طرح کلی از سر فصل های اجرای خود، که به حافظه ی شما یاری می رساند و سخنرانی را منظم جلو می برد، در دست داشته باشید.

حتما بخوانید:   چگونه سر صحبت را با کسی باز کنیم؟ + فایل صوتی رایگان

۸- از صدا و دستان خود به صورت مؤثر بهره ببرید، فیگورها و ژست های عصبی را حذف کنید. یک ارتباط نرمال، می تواند حامل بخش اعظمی از پیام باشد. کیفیت انتقال پیام ربطی به کیفیت خود پیام ندارد. یک پیام وقتی خوب منتقل می شود که ایده های فرد سخنگو آشکار و بدون وقفه و حواس پرتی بیان شود.

۹- توجه حضار را در ابتدای اجرا جلب کنید، پروسه ی جلب توجه را با پایانی پویا خاتمه دهید.

آیا از شنیدن یک سخنرانی که با جمله ی “من امروز می خواهم در مورد x حرف بزنم” لذت می برید؟ اکثر افراد جوابشان منفی است. گفته های خود را با ذکر آمار تعجب آور و غافلگیر کننده شروع کنید، از یک حکایت شنیدنی، یا یک نقل قول ارزشمند، در اول صحبت های خود استفاده کنید. اجرای خود را با خلاصه ای از آنچه گفتید به پایان ببرید. اظهارات تأثیرگذار را در نتیجه گیری لحاظ کنید، تا ماجرا در حافظه ی مخاطب شما بماند.

۱۰- از وسایل کمکی (سمعی- بصری)، هوشمندانه استفاده کنید. استفاده بیش از حد از این وسایل ممکن است ارتباط مستقیم شما با مخاطب را از بین ببرد، پس به ندرت از آنها استفاده کنید. این ابزار باید وضوح محتوای سخن شما را افزایش دهند، یا از سوی دیگر توجه مخاطب شما را به محتوای بحث، جلب و حفظ کنند.

تمرین صرفاً باعث بهبود صد درصدی اجرای شما نمی شود. ارتباط گرفتن با حضار، همیشه به نحو احسن انجام نمی گیرد و هیچکس از شما توقع عالی بودن در این زمینه را ندارد. با این حال تمرینات قبل از اجرا، شما را در داشتن سخنرانی بهتر یاری می کند. شما هیچوقت نمی توانید تمام واکنش های عصبی خود را تحت کنترل خود داشته باشید، اما می توانید نحوه ی کنترل خود و آرام کردن اعصابتان را یاد بگیرید.

حتما بخوانید:   محبت کردن زیاد؛ زیان ها، علائم و راهکارهای برون رفت از آن: