خوش مشرب

 

۱۱- یک مقدمه ی متفاوت برای بیان یک موضوع یکسان استفاده کن
دیر یا زود (و احتمالا زود) یکی حرفت را قطع میکند. بنابراین، برای اینکه به نظر نرسد داری روی همان ایده پافشاری میکنی، دفعه ی بعد بیان ایده ات را با کلمه های دیگری شروع کن. شنونده هایت هرگز به فکرشان هم نمیرسد که میخواهی همان نظر اولی ات را بگویی! :
– هر کسی یه نظری میده، ولی من میگم جنیفر باید…
– با توجه به اوضاع و احوال فعلی، فکر نمیکنید جنیفر باید…
– میدونم روزنامه ها دیوونه شدن، ولی فکر نمیکنید جنیفر باید…

 

۱۲- کلمه هایت را با میزان سواد آن ها یکسان کن
تنوع فقط در نژاد، رنگ، کیش و آیین نیست. زبانی هم هست. اگر میخواهی فورا با دیگران ارتباط برقرار کنی، دامنه ی لغاتت را با شنونده هایت متناسب کن. خواه یک نفر باشد خواه هزار نفر.

 

۱۳- از «داشته هایت» با «نداشته ها» حرف نزن
هرگز راجع به تجملاتی حرف نزن که برای فرد یا افرادی که داری با آن ها ارتباط برقرار میکنی غیرقابل دسترس باشد. حال چه یک سفر تفریحی باشد، چه خرید خانه ی دوم، چه رفتن به رستوران گران قیمت یا گرفتن خدمتکار. احساسات آن ها را پیش بینی کن و ببین وقتی درباره ی چیزی از زندگیِ خوشبختِ تو میشنوند، که احتمالا هرگز جزئی از زندگی آن ها نخواهد شد، چه حالی به آن ها دست میدهد.
بسیاری از ملزومات زندگی طبقه متوسط، برای کسانی که درآمدهای پایین تری دارند تجملاتی هستند. پس چرا به یادشان بیاوری؟ چرا فاصله ات را با آن ها بیشتر کنی؟ تفاوت هایتان را مخفی نگهدار و شباهت هایتان را قدر بدان و رو کن!

 

۱۴- اشتباه کلامیِ او را با اظهار نظرِ آنی پنهان کن
اگر گوینده حرفی زد که بزودی ممکن است بفهمد اشتباه بوده، بد تلفظ شده و یا صرفا احمقانه بوده است، فورا داخل بحث بپر و آن را بپوشان. سریع چیزی بگو تا حواس او و بقیه را پرت کند تا فرصتی نماند که او احساس کند آدم کودنی است.

 

۱۵- کلمه های آن ها را تکرار کن و آن ها را به کلمه های خودن پیوند بزن
برای عوض کردن موضوع، آخرین کلمه ها یا آخرین ایده ی گوینده را تکرار یا بصورت دیگری بیان کن، بعد آن را به مال خودت گره بزن. اگر به چیزی که کسی تازه گفته است اشاره کنی یا آن را در حرف هایت بگنجانی، مردم حتی متوجه نمیشوند که موضوع را عوض کردی! برای مثال:
بیا فرض کنیم زن پرحرفی دارد درباره بارندگی شدید هفته پیش شکایت میکند. یکی دیگر اضافه میکند: « وحشتناکه. تموم آخر هفته ها بارون میاد. » حالا چالش تو این است که موضوع را از باران به فیلمی که از آن لذت برده ای بکشانی. اینطوری:
« در آخر هفته های بارانی، معمولا میرم سینما. راستش همین هفته پیش فیلمی دیدم به اسمِ… » این گذار در چشم دیگران نرم خواهد آمد چون تو از باران نام بردی و سپس چیزی مربوط به آن را گفتی.

 

۱۶- هرگز موضوعی را که از نظر فرد دیگری خاص است عوض نکن
اگر احساس میکنی حرف هایی که دارد ردوبدل میشود، برای یکی از افراد حاضر در جلسه مهم یا خاص است، هرگز موضوع را عوض نکن یا جمع را ترک نکن. مخصوصا اگر دیگران دارند به طور کلامی آن فرد را تحسین میکنند. بگذار تا آخرین کلمه را هم بگویند. حتی اگر جزئی از گفتگو نیستی، در طول گفتگوی « هیجان آورِ » آن ها اتاق را ترک نکن. این کار برابرِ این است که خودت شخصا به آن ها بی اعتنایی کرده باشی.

 

۱۷- در گوش کس دیگری آهسته بپرس « کی؟ » یا « چی؟ »
وقتی در موقعیت سختی قرار گرفتی که نمیدانی بقیه دارند راجع به چه موضوعی صحبت میکنند، یک نفر را کنار بکش و او را محرم راز خود کن. اطلاعاتی درمورد موضوع یا شخصی که دارند درباره اش حرف میزنند بپرس!  گمان نکن که این فرد فکر میکند تو آدم ساده ای هستی. بیشتر به خودش افتخار میکند که تو او را برای مشورت برگزیده ای و واقعا تحت تاثیر تو قرار میگیرد.

 

۱۸- اولش خودت را هیجان زده نشان بده! (بعدا احساس تاسف خودت را ابراز کن)
وقتی کسی که چندان مورد علاقه ات نیست، تو را به میهمانی ای دعوت میکند که چندان از آن خوشت نمی آید، دعوتش را با شور و هیجان قبول کن. در مورد آن روز حسابی حرف بزنید. فقط بعدا با کمال تاسف « کشف میکنی » که نمیتوانی به آن مراسم بروی.
یک جور به بازی گرفتن است مگر نه؟!  بله، ولی به یک دلیل خوب است: حفظ عزت نفس یک نفر؛ چیزی که هر آدمی به آن محتاج است و استحقاق داشتن آن را دارد.

 

۱۹- از طریق « خنده » با کسی که « پایین تر » از خودت است ارتباط برقرار کن.
وقتی در موقعیت بالادستی هستی، خنده تاثیر فوق العاده ای بر رابطه ی تو با « زیر دستانت » دارد. این مسئله باعث نمیشود کسی وادار به انجام کاری برای تو بشود. بلکه موجب میشود او خودش « بخواهد » آن کار رابرایت انجام دهد و این صدبرابر تاثرگذارتر است. به شیرین کاری های کسانی که در نمودار اجتماعی یا کاری پایین تر از تو قرار دارند، با تمام وجود بخند. با این کارت نه تنها خوشحالشان میکنی، بلکه آن ها را هم به خودت وفادار میکنی.

 

۲۰- آن ها را ساکت کن؛ بخاطر خودشان
برخلاف آن چه بیشتر مردم تصور میکنند، صداقتِ محض، آن هم از نوع اعتراف، دوستی ها را تقویت نمیکند بلکه میتواند منجر به نابودی آن ها شود. ممکن است دوستی که در آن لحظه کنترلی بر روی خودش ندارد، شروع به تعریف چیزی کند که خودِ متینِ او محال بود در حالت طبیعی بگوید. گرم باش، صمیم باش، اما شنونده نباش . قبل از اینکه زیادی بگوید، موضوع را عوض کن. اگر نمیتوانی جلویش را بگیری، بلند شو و برو!

 

منبع: کتاب “۹۶ تکنیک برای پیش بینی احساس آدم ها و ارتباط موفق با آنها”

\پایان