چطور با استفاده از یک ایده ی نو، تجارتی جدید راه اندازی کنیم؟

خیلی ها بر این باورند که راه اندازی یک بیزینس پروسه ای پیچیده است. آنها فقط می دانند که می خواهند یک کاری را شروع کنند، اما نمی دانند که گام اول را چطور بردارند. در این مقاله ما در مورد اینکه چگونه می توان برای راه اندازی یک تجارت دنبال ایده گشت و همچنین، چطور بفهمیم که دقیقاً دنبال چه چیزی هستیم و چگونه در مسیر احقاق آن خواسته گام نهیم، صحبت خواهیم کرد.

اغلب افراد در مورد اینکه آیا الآن زمان مناسبی است که ایده ی تجاری خودشان را جامه عمل بپوشانند، تردید دارند. واقعیت امر این است که هیچ زمان بدی برای شروع یک بیزینس وجود ندارد. مثلاً راه اندازی آن در شرایط یا زمان هایی که قدرت اقتصادی وجود دارد و مردم دارای سرمایه هستند، هوشمندانه است و از طرف دیگر، شروع آن در شرایط ناپایدار اقتصادی هم برای شما به صرفه خواهد بود. چرا که اکثر رقبای شما در زمان های بحرانی مالی چندان علاقه ای به دست به کار شدن از خود نشان نمی دهند و از این رو بیزینس شما شانس بیشتری برای شناخته شدن دارد. سر راه هر کسی ممکن است سدی وجود داشته باشد که مانع شود او قدم حیاتی اول را بردارد. بیشتر افراد از اینکه اقدام اولیه را انجام دهند می ترسند، شاید این ترس از ناشناخته ها یا شکست های احتمالی باشد. برخی دیگر هم از صفر شروع کردن را کاری عبث می پندارند و در این راه زحمت زیاد و غیر قابل تحملی را برای فائق آمدن بر مشکلات برای خود متصور هستند و فکر می کنند که باید به قول معروف، چرخ را دوباره اختراع کنند.

حتما بخوانید:   با رعایت این نکات در هر شغلی موفق می شوید

برای شروع یک بیزینس نباید به این مسئله فکر کرد که ایده ی ما باید کاملاً بی همتا باشد. به جای اینکه به فکر ایده ی منحصر به فرد و ناشنیده باشیم، باید به سؤالاتی نظیر؛ “چگونه می توانم با آن ایده پیشرفت کنم؟” و “آیا می توانم عملکرد بهتری نسبت به بقیه ی اشخاص که آن کار را انجام می دهند داشته باشم؟” پاسخ دهیم.

ایده پردازی یک پروسه است. برای شروع این پروسه، در ابتدا یک کاغذ بردارید و بالای صفحه به صورت تیتر وار بنویسید “درباره ی من” ، پائین آن ۵ تا ۷ کاری که بلدید یا به خوبی انجام می دهید بنویسید. کارهایی مثل؛ “من با اطرافیانم خوب رفتار می کنم، بچه ها را دوست دارم، خواندن را دوست دارم، به کار با کامپیوتر و اعداد علاقه دارم، در درک مفاهیم تجاری خوب عمل می کنم و همیشه راه حل های خوبی ارائه می دهم”.

در قسمت پشت صفحه، کارهایی را که دوست ندارید و یا در انجام آنها گاهاً به مشکل بر می خورید بنویسید. شاید در بیزینس خوب باشید و مفاهیم تجاری را خوب درک کنید، اما از سر و کله زدن با آدم ها خوشتان نمی آید، شاید علاقه ای به بودن با بچه ها ندارید و از سخنرانی در یک جمع بیزارید، یا شاید مسافرت رفتن را دوست نداشته باشید. تمام این موارد منفی را نیز بنویسید و با موارد مثبت قیاس کنید و در پایان از خود بپرسید؛ آیا کار، ارائه محصول یا خدماتی وجود دارد که برای شما مناسب باشد و بتوان به عنوان یک ایده ی کاری روی آنها حساب باز کرد؟ از خودتان بپرسید هدفتان از راه اندازی یک بیزینس جدید چیست؟ به الگوها و نظرات جامعه فکر کنید، شاید ایده ای را پیدا کنید که مورد نیاز جامعه باشد و همزمان با علائق و مهارت های شما نیز جور در بیاید.

حتما بخوانید:   وقتی صحبت کردن پشت سر دیگران باعث محبوبیت شما میشود!

دیدن نظرات و کاستی ها

نیازها و کاستی های جامعه را همیشه زیر نظر بگیرید. مانند دو جوانی که در ارواین کالیفورنیا به خاطر نبود جا و پارکینگ کنار فست فودشان ایده ی ارسال غذا را در سر خود پروراندند و در آن کار پیش قدم شدند و امروز به بیش از ۱۵ میلیون نفر غذا می رسانند، شما نیز می توانید اشکالات را زیر نظر بگیرید، به غر زدن های اطرافیانتان اعم از؛ خانواده، کارمندان، همسایه ها و حتی خودتان گوش فرا دهید، ممکن است موقعیتی برای شما در آن نهفته باشد. ایده ها با نظر افکندن به اطراف و یا خواندن به ذهن شما خطور خواهند کرد.

شروع و راه اندازی یک بیزینس، کار آسانی نیست، اما آنطور که بعضی ها آن را ترسناک و پیچیده می انگارند هم نیست. ایده پردازی یک رویه ی عقلانی و گام به گام است. گام اول این است که بفهمیم چه کاری را می خواهیم انجام بدهیم. وقتی ایده ی اولیه ی کار به ذهنتان خطور کرد، در مورد آن با مردم صحبت کنید و نظر آنها را در مورد ایده تان جویا شوید. مثلاً از آنها بپرسید؛ آیا شما این محصول را می خرید؟ یا از این خدمات استفاده خواهید کرد؟ چقدر پول حاضرید برای آن پرداخت کنید؟

در نظر داشته باشید بعضی ها ممکن است شما را دلسرد کنند و شما را از ادامه دادن در مسیر کارآفرینی تان باز نگهدارند. بعضی ها هم ممکن است خوبی شما را بخواهند و شما را با واقعیت آشنا سازند. بعضی ها هم ممکن است به شجاعت شما حسودی کنند و از جرأتی که برای شروع یک کار به خرج می دهید ناراحت شوند. نباید اجازه دهید که این افراد همیشه ناراضی شما را از راهی که می خواهید مبتکرانه در آن گام بگذارید به در کنند.

حتما بخوانید:   8 گونه ی رفتاری متفاوت در محیط کار

مهمترین ویژگی که بعد از رسیدن یک ایده به ذهن باید رعایت کنید، پشتکار و ثبات قدم است. وقتی آماده ی راه اندازی بیزینس خود می شوید نسبت به گذشته، “نه” های بیشتری خواهید شنید. با شنیدن این “نه” ها نباید ناامید شوید و قضیه را شخصی کنید. از کسی که به شما نه گفته است باید عبور کنید و به شخص بعدی مراجعه کنید. چرا که به هر حال شما باید به جواب “بله” برسید. یکی دیگر از هشدارهایی که در این مواقع زیاد خواهید شنید “ریسک” است. همگان به شما خواهند گفت که شروع یک بیزینس شخصی کاری ریسکی و پر مخاطره است. البته که همینطور است. چه چیزی در زندگی ریسکی نیست؟ علاوه بر این ریسک های احمقانه با ریسک های حساب شده تفاوت دارند. پس دست به کار شوید و سال های متمادی منفعلانه در انتظار معجزه ننشینید.