محبت کردن زیاد؛ زیان ها، علائم و راهکارهای برون رفت از آن:

در این مقاله در مورد اینکه چگونه شما با فنون محبت یا صمیمیت بیش از حد در رابطه طرف مقابلتان را در تنگنا قرار می دهید، صحبت خواهیم کرد. همچنین کارهایی را نیز برای برون رفت از این مشکل و دادن فضا و مجال بیشتر به طرف مقابل، ارائه خواهیم داد.

آیا تا به حال عبارت حد و مرز احساسات در روابط به گوشتان خورده است؟ اگر شما شخصی هستید که با به خرج دادن احساسات زیاد عرصه را برای طرف مقابل تنگ می کنید، حتماً باید با میزان و حدود آن آشنا شوید تا هم از نظر روانی شخص سالمی باشید و هم به وسیله عقل سلیمی که دارید بتوانید رابطه ی مستحکمی با شریک زندگی تان بنا نهید. در ارتباط بودن، برای یک رابطه، مؤلفه ی مهمی است. اما فرق زیادی بین در ارتباط بودن و در تنگنا قرار دادن وجود دارد. چسبیدن زیاد به فرد مقابل، حس خفگی و اسارت را به او القا می کند و رابطه ای را که شما به شدت سعی دارید تا حفظش کنید را رو به زوال می برد. تمرکز بیش از حد بر روی طرف مقابل و خود رابطه تنها به نابودی آن رابطه کمک می کند، اینجاست که باید حدود و مرزهای احساسات لحاظ شوند. ما باید بدانیم که با هم بودن و مهربانی افراطی، ثمره اش تنها “فوران محبت” است که خودش یک نابسامانی است و سبب قطع ارتباط می گردد. فوران محبت در نهایت سبب آزار فرد شده و کل رابطه را به مخاطره می اندازد.

حتما بخوانید:   10 راهکار برای بهبود فنون سخنرانی

در مورد فوران محبت (نسبت به کمبود یا ترس از آن)، کمتر بحث شده است. با علم به این اصل که روابط مستحکم بر پایه ی ارتباط داشتن و اعتماد بنا می شود، تحمل محبت و صمیمیت نیز برای خود حد و مرزی دارد که اگر این محبت از حد خود بگذرد و فوران کند، طرف مقابل احساس خفگی می کند.

فوران محبت چیست؟

اگر شما از فردی که با او هستید انتظار تصدیق و تأیید دائم، عشق بی حد و مرز و بدون شرط و حمایت های همه جانبه دارید، این بدین معنی است که توقعتان از آن فرد بالاست. با این فاکتورها شما خود را در معرض “فوران محبت” قرار می دهید که خود نشانه و زنگ خطری برای انحطاط یک رابطه است. اگر شما به طرف مقابل خود تکیه کرده اید تا عزت نفس شما را بالا ببرد و تمام نیازهای اجتماعی تان را برآورده سازد و همه ی احساساتش را با شما به اشتراک بگذارد، شما دارید از حد و مرزهای احساسی عبور می کنید و بر روی لبه ی تیغ “فوران محبت” گام بر می دارید. شما با داشتن توقعات مفرط، در خواست های غیر منطقی از طرف مقابل خود نیز خواهید داشت که انجام آن در توان او نیست و یا اصلاً تمایلی به انجام آنها ندارد. در رابطه بین طرفین همیشه و حتماً مرزی وجود دارد. صمیمیت بیش از حد تشخیص این مرز را سخت و مبهم می کند. این ابهام برای طرف مقابل شما ناخوشایند است. اگر مرزهای احساسی بین دو طرف نامشخص باشند، میزان درخواست های احساسی، با هم بودن های بلند مدت، انتقادات و به هم گیر دادن ها افزایش می یابد و کم کم می فهمیم که خوشحال کردن طرف مقابل، دیگر به آسانی گذشته نیست. صمیمی شدن و محبت بیش از حد، امری نا سالم است که می تواند رابطه را مختل کند.

حتما بخوانید:   بلند پروازی و ویژگی افراد بلند پرواز

علائمی که نشان می دهد شما بیش از حد صمیمیت به خرج داده اید و طرف مقابل را در تنگنا قرار داده اید:

۱- زمانی که حس می کنید او صرف نظر از شما کارهای دیگرش را در اولویت قرار می دهد.

۲- زمانی که خانواده تان یا دیگران به شما می گویند که بیش از حد بر او احاطه دارید.

۳- زمانی که حس می کنید دیگر نمی توانید کما فی السابق به او نزدیک شوید.

۴- زمانی که حس می کنید دیگر تنها رفتن به رویدادها، مراسمات و فعالیت های مختلف برای تان سخت شده است.

۵- زمانی که او به خودش می گوید که بیش از حد بر او احاطه پیدا کرده اید و او احساس می کند که دارد خفه می شود.

 

وقتی فردی که با او هستید به خاطر آزادی بیشتر از صمیمیت با شما پا پس می کشد و عقب نشینی می کند. بعضی ها به اصطلاح می گویند: “طرف به غار تنهایی خویش پناه برده” در این حالت او هم به هم می ریزد و این به هم ریختگی را شاید در مسائل کاری و علاقه مندی ها و وقت گذراندن با دوستانش پنهان کند. حال سؤال اینجاست که جلوی این معضل را چگونه می توان گرفت؟

راه های جلوگیری از در تنگنا قرار دادن طرف مقابل:

آیا تا به حال سعی کرده اید که محبت بیش از اندازه ی خود را کنترل کرده و از چیرگی عاطفی بر روی طرف مقابل خود بکاهید؟ در ادامه راهکارهایی را ارائه می دهیم که به شما کمک می کنند تا کار را به تعادل بکشید و رابطه را تطلیف کنید.

حتما بخوانید:   وقتی صحبت کردن پشت سر دیگران باعث محبوبیت شما میشود!

۱- زمانی برای خود کنار بگذارید و کارهای شخصی تان را انجام دهید.

۲- به طرف مقابل خود (چه به صورت فیزیکی، چه استعاری) زمان و فضای کافی برای تنفس بدهید.

۳- نیاز خود به محبت کردن و نیاز طرف مقابل به فضا و آزادی داشتن را در دو کفه ی ترازو قرار دهید و بین آنها توازن ایجاد کنید.

۴- از سر گرمی ها و علاقه مندی هایی که برای خود دارید لذت ببرید و بیشتر به خود برسید.

۵- در مواقعی که با هم هستید نیز برای یکدیگر فضای کافی و قلمرو قائل شوید.

۶- به دوستی ها و روابط دیگرتان نیز توجه کنید و آنها را گسترش دهید.

۷- خودتان را به صورت شخصیتی مفرد و مستقل از طرف مقابل بشناسید.

۸- اندکی خود مختار باشید و بدون تماس درونی با شخصی که نسبت به او فوران محبت داشته اید، بر روی صفات اجتماعی، شخصی و عرفانی درونتان کار کنید.