ترس از سخنرانی

 

ترس از سخنرانی را با این ۱۵ نکته از بین ببرید!

 

ترس از سخنرانی در برابر جمع، در رتبه دوم پس از ترسِ از مرگ قرار دارد! در حالی که آسیب ترس از سخنرانی بسیار بیشتر از مرگ است. چرا که با مرگ زندگی پایان می یابد اما با ترس از سخنرانی و صحبت دربرابر جمع، بسیاری از فرصت ها و مجال هایی که سبب رشد ما می شوند از دست خواهد رفت و شاید شرایط سختی برای ما پیش بیاید.

جالب است که هنگام سخنرانی ما احساس نگرانی می کنیم، کف دست هایمان عرق می کند، گلویمان خشک می شود و… . حاضریم در آن لحظه هرکاری را انجام دهیم تا از تاری که حضار به دورمان پیچیده اند رهایی یابیم!

به هرحال احتمال دارد که همه ی ما روزی مجبور به سخنرانی در برابر جمع بشویم. چاره ای نیست. بمانند شتری که هر لحظه آماده است تا چند صباحی را درب خانه مان اتراق کند.

این ترس درمان دارد و آن هم شامل تکنیک هایی ست که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. با ما همراه باشید…

 

 • ۱) برنامه ریزی کنید

زمانیکه شما محتوایی که می خواهید ارائه دهید را برنامه ریزی و سازماندهی می کنید، تا حدود زیادی از استرس شما می کاهد. در نتیجه بهتر می توانید روی محتوایی که در حال ارائه ی آن هستید تمرکز کنید و یک سخنرانی عالی داشته باشید.

 

 • ۲) تمرین و آماده سازی محتوا

هیچ چیز جای تمرین و آماده سازی محتوا را نمی گیرد. متن سخنرانی خود را از قبل آماده کنید. توجه داشته باشید که منظور ما نوشتن واو به واو جملاتی که می خواهید بگویید نیست! فقط سرتیتر های مورد نظر خود را بنویسید یا اگر فکر می کنید که ممکن است محتوای مربوط به سرتیتر ها فراموشتان شود، باز هم عنوان های بیشتری را اضافه کنید.
خواندن متن سخنرانی برای حضار از روی برگه کسل کننده است و اصلاً توصیه نمی شود. ممکن است مخاطبان چک کردن تلگرام و یا لایک کردن پست های فیسبوکی را به شنیدن صحبت های شما ترجیح دهند. کاری که در سخنرانی مسئولین بیشتر می بینیم!

 

 • ۳) روی الگوها تمرکز کنید
حتما بخوانید:   با رعایت این نکات در هر شغلی موفق می شوید

هنگامیکه در حال صحبت با یک ریتم و جریان خاص هستید، بین جملات کلیدی خود کمی مکث کنید تا جمله ی بعدی به ذهنتان برسد. برای مثال به دو جمله زیر دقت کنید:
– راستش می خواستم با شما یک موضوع مهمی رو درمیون بگذارم … اِممم… اِ…
+ راستش میخواستم با شما یک موضوع مهمی رو درمیون بگذارم، اونم اینه که ما امسال ۱۰% تعدیل نیرو خواهیم داشت.

 

 • ۴) آینه را فراموش نکنید!

سخنرانی خود را جلوی آینه تمرین و به موارد زیر دقت کنید:
– حالات چهره خود
– حرکات و راه رفتن خود
– زبان بدن
– و اینکه در کل چگونه بنظر میرسید؟!

 

 • ۵) صدای خودتان را ضبط و یا از خود فیلمبرداری کنید

چیزی که تقریبا تمامی ما در آن مشترک هستیم (حتی خود من!) ؛ آن هم احساس بدی است که هنگام شنیدن صدای ضبط شده خودمان پیدا می کنیم!
خبر خوبی که برایتان دارم این است که می توانید با یک مهندسی معکوس (!) از این حس بد به نفع خودتان استفاده کنید. یعنی پس از ارائه ی یک نطق کوتاه سخنرانی در جلوی دوربینِ تلفن همراهتان و یا با ضبط کردن صدای خود، با دقت کامل نتیجه کار را بررسی و اشکالات موجود را رفع کنید.

 

 • ۶)  روی نحوه ی تنفستان کار کنید

چی؟! مگر نفس کشیدن هم تمرین کردن می خواهد؟؟
بله! زمانی که شما روی نحوه ی تنفس خود تمرکز می کنید، صدای شما طنین بهتری خواهد داشت و می توانید کلمات را شمرده و واضح ادا کنید. پیشنهاد ما این است که تمرینات تنفسی را هر روز انجام دهید.

 

 • ۷) بیشتر تمرین کنید
حتما بخوانید:   راه های پیشگیری از اضطراب و استرس سخنرانی

شاید از خود بپرسید بعضی افراد چگونه آنقدر تاثیرگذار سخن می گویند و آدم از صحبت کردن با آنها لذت میبرد.
همیشه سخن ناب آلبرت هوبارد را بیاد داشته باشیم که میگوید: تنها راه خوب صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن و صحبت کردن است…

 

 • ۸) با دیگران تمرین کنید

افراد بسیاری هستند که می توانید با آنها تمرین کنید. مانند دوستان، خانواده و… . اما مطمئن باشید که آنها در نقد کردن شما صادق باشند و با شما تعارف یا رودربایستی نداشته باشند. این، یکی از مؤثرترین روش ها برای غلبه بر ترس از سخنرانی است.

 

 • ۹) قبل از ارائه سخنرانی خود کمی تمرین کنید

به آرامی تمرین کردن درست قبل از شروع سخنرانی، به چرخش خون در بدن و رساندن اکسیژن به مغز کمک شایانی می کند. گفتگوی کوتاهی قبل از شروع جلسه با خودتان داشته باشید و یا طی چند حرکت، زانوهای خود را خم و سپس به حالت عادی برگردید تا ریلکس شوید.

 

 • ۱۰) پاورپوینت، یار همیشه مهربان!

بعضی مواقع پاورپوینت می تواند بهترین دوست شما باشد. می توانید از این ابزار مفید هنگامیکه شک دارید که آیا ترتیب مطالب در ذهنتان بماند و یا اینکه می خواهید مخاطبان را درگیر موضوع کنید و نیز این شرایط را برای حضار بوجود آورید تا از مطالب شما یادداشت برداری کنند استفاده کنید.
دقت کنید که در استفاده از پاورپوینت نباید هیچگاه ۱،۶۲۵،۷۲۷ مورد را در یک اسلاید جا دهید! با یک جستجوی ساده در دنیای بیکران اینترنت، می توانید نحوه ی استفاده از این برنامه را بیاموزید.

 

 • ۱۱) وقت شکم است!

بعضی مواقع لیمو شیرین را با آب مخلوط کرده و میل کنید. چون باعث چرب شدن گلویتان میشود. به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که قبل از سخنرانی از خوردن نوشیدنی های شیرین اجتناب کنید. چون گلویتان خشک و ترشح بزاق در دهانتان بیشتر میشود. آنگاه مجبورید حین سخنرانی مدام آب دهانتان را قورت دهید.

 

 • ۱۲) روی موضوع تسلط داشته باشید
حتما بخوانید:   تفاوت سخنرانان با سخنوران

اینکه درباره ی موضوعی که می خواهید در مورد آن صحبت کنید اطلاعات کافی داشته باشید بسیار مهم است. چون باعث می شود آن را از تمامی جهات مورد بررسی قرار داده و در برابر حملات خمپاره ای حضار که با سؤالات خود ممکن است یک سخنران مبتدی را از پای درآورند ایمن شوید!

 

 • ۱۳) نگران عکس العمل مخاطبین نباشید

گاهی اوقات پیش میاید که مخاطبین در هنگام صحبت شما کمی با گوشی خود بازی کنند، خمیازه بکشند یا سر و گوششان بجنبد!
به یاد داشته باشید همیشه هستند افرادی که کمی خسته و بیحال بنظر می رسند اما شما این مسئله را شخصی نگیرید و به کارتان با قدرت ادامه دهید.

 

 • ۱۴) کمی آرام تر!

تند صحبت کردن در الگوی تنفس شما اختلال ایجاد می کند. اگر شما تند صحبت کنید کمتر نفس می کشید؛ در نتیجه دچار تنگی نفس خواهید شد و به احتمال زیاد دستپاچه! سعی کنید به آرامی و با طمأنینه صحبت کنید.

 • ۱۵)سرمایه گذاری کنید

روی خودتان! همین الان یک تصمیم قطعی بگیرید تا مهارت های خود را بهبود ببخشید و تبدیل به کسی شوید که لذت یک ارتباط مؤثر را به دیگران منتقل می کند. به گفته برایان تریسی سخنران برجسته، فقط ۲۰% افراد جامعه برای یادگیری و بهبود مهارت های خود ارزش قائلند اما قبل از آن به خودتان متعهد شوید که بهای آنرا که صرف زمان و کمی هزینه است خواهید پرداخت.

 

ترس از سخنرانی آزارتان می دهد؟ چه راهکاری برای مقابله با آن پیشنهاد می کنید؟!

 

منبع: briantracy