ترس از سخنرانی

 

ترس از سخنرانی را با این ۱۵ نکته از بین ببرید!

 

ترس از سخنرانی در برابر جمع ، در رتبه دوم پس از ترسِ از مرگ قرار دارد! در حالی که آسیب ترس از سخنرانی بسیار بیشتر از مرگ است. چراکه با مرگ زندگی پایان میبابد اما با ترس از سخنرانی و صحبت دربرابر جمع ، بسیاری از فرصت ها و مجال هایی که سبب رشد ما میشوند از دست خواهد رفت و شاید شرایط سختی برای ما پیش بیاید.

جالب است که هنگام سخنرانی ما احساس نگرانی میکنیم ، کف دست هایمان عرق میکند ، گلویمان خشک میشود و… . حاضریم در آن لحظه هرکاری را انجام دهیم تا از تاری که حضار به دورمان پیچیده اند رهایی یابیم!

به هرحال احتمال دارد که همه ی ما روزی مجبور به سخنرانی در برابر جمع بشویم. چاره ای نیست. بمانند شتری که هر لحظه آماده است تا چند صباحی را درب خانه مان اتراق کند.

این ترس درمان دارد و آن هم شامل تکنیک هایی ست که در ادامه به آنها اشاره میکنیم. با ما همراه باشید…

 

 • ۱) برنامه ریزی کنید

زمانیکه شما محتوایی که میخواهید ارائه دهید را برنامه ریزی و سازماندهی میکنید ، تا حدود زیادی از استرس شما میکاهد. درنتیجه بهتر میتوانید روی محتوایی که که در حال ارائه آن هستید تمرکز کنید و یک سخنرانی عالی داشته باشید

 

 • ۲) تمرین و آماده سازی محتوا

هیچ چیز جای تمرین و آماده سازی محتوا را نمیگیرد. متن سخنرانی خود را از قبل آماده کنید. توجه داشته باشید که منظور ما نوشتن واو به واو جملاتی که میخواهید بگویید نیست!  فقط سرتیتر های مورد نظر خود را بنویسید یا اگر فکر میکنید که ممکن است محتوای مربوط به سرتیتر ها فراموشتان شود ، باز هم عنوان های بیشتری را اضافه کنید.
خواندن متن سخنرانی برای حضار از روی برگه کسل کننده است و اصلا توصیه نمیشود. ممکن است مخاطبان چک کردن تلگرام و یا لایک کردن پست های فیسبوکی را به شنیدن صحبت های شما ترجیح دهند. کاری که در سخنرانی مسئولین بیشتر میبینیم!

 

 • ۳) روی الگوها تمرکز کنید

هنگامیکه در حال صحبت با یک ریتم و جریان خاص هستید ، بین جملات کلیدی خود کمی مکث کنید تا جمله ی بعدی به ذهنتان برسد. برای مثال به دوجمله زیر دقت کنید:
– راستش میخواستم با شما یک موضوع مهمی رو درمیون بگذارم … اِممم… اِ…
+ راستش میخواستم با شما یک موضوع مهمی رو درمیون بگذارم ، اونم اینه که ما امسال ۱۰% تعدیل نیرو خواهیم داشت.

 

 • ۴) آینه را فراموش نکنید!

سخنرانی خود را جلوی آینه تمرین و به موارد زیر دقت کنید:
– حالات چهره خود
– حرکات و راه رفتن خود
– زبان بدن
– و اینکه در کل چگونه بنظر میرسید؟!

 

 • ۵) صدای خودتان را ضبط و یا از خود فیلمبرداری کنید

چیزی که تقریبا تمامی ما در آن مشترک هستیم (حتی خود من!) ؛ آن هم احساس بدی است که هنگام شنیدن صدای ضبط شده خودمان پیدا میکنیم!
خبر خوبی که برایتان دارم این است که میتوانید با یک مهندسی معکوس (!) از این حس بد به نفع خودتان استفاده کنید. یعنی پس از ارائه ی یک نطق کوتاه سخنرانی در جلوی دوربین تلفن همراهتان و یا با ضبط کردن صدای خود ، با دقت کامل نتیجه کار را بررسی و اشکالات موجود را رفع کنید.

 

 • ۶)  روی نحوه تنفستان کار کنید

چی؟! مگر نفس کشیدن هم تمرین کردن میخواهد؟؟
بله! زمانی که شما روی نحوه تنفس خود تمرکز میکنید ، صدای شما طنین بهتری خواهد داشت و میتوانید کلمات را شمرده و واضح ادا کنید. پیشنهاد ما این است که تمرینات تنفسی را هر روز انجام دهید

 • ۷) بیشتر تمرین کنید

شاید از خود بپرسید بعضی افراد چگونه آنقدر تاثیرگذار سخن میگویند و آدم از صحبت کردن با آنها لذت میبرد.
همیشه سخن ناب آلبرت هوبارد را بیاد داشته باشیم که میگوید: تنها راه خوب صحبت کردن ، صحبت کردن ، صحبت کردن ، صحبت کردن ، صحبت کردن و صحبت کردن است…

 

 • ۸) با دیگران تمرین کنید

افراد بسیاری هستند که میتوانید با آنها تمرین کنید. مانند دوستان ، خانواده و… . اما مطمئن باشید که آنها در نقد کردن شما صادق باشند و با شما تعارف یا رودربایستی نداشته باشند. این، یکی از موثرترین روش ها برای غلبه بر ترس از سخنرانی است.

 

 • ۹) قبل از ارائه سخنرانی خود کمی تمرین کنید

به آرامی تمرین کردن درست قبل از شروع سخنرانی ، به چرخش خون در بدن و رساندن اکسیژن به مغز کمک شایانی میکند. گفتگوی کوتاهی قبل از شروع جلسه با خودتان داشته باشید و یا طی چند حرکت ، زانوهای خود را خم و سپس به حالت عادی برگردید تا ریلکس شوید.

 

 • ۱۰) پاورپوینت ، یار همیشه مهربان!

بعضی مواقع پاورپوینت میتواند بهترین دوست شما باشد. میتوانید از این ابزار مفید هنگامیکه شک دارید که آیا ترتیب مطالب در ذهنتان بماند و یا اینکه میخواهید مخاطبان را درگیر موضوع کنید و نیز این شرایط را برای حضار بوجود آورید تا از مطالب شما یادداشت برداری کنند استفاده کنید.
دقت کنید که در استفاده از پاورپوینت نباید هیچگاه ۱،۶۲۵،۷۲۷ مورد را در یک اسلاید جا دهید! با یک جستجوی ساده در دنیای بیکران اینترنت ، میتوانید نحوه استفاده از این برنامه را بیاموزید.

 

 • ۱۱) وقت شکم است!

بعضی مواقع لیمو شیرین را با آب مخلوط کرده و میل کنید. چون باعث چرب شدن گلویتان میشود. به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که قبل از سخنرانی از خوردن نوشیدنی های شیرین اجتناب کنید. چون گلویتان خشک و ترشح بزاق در دهانتان بیشتر میشود. آنگاه مجبورید حین سخنرانی مدام آب دهانتان را قورت دهید.

 

 • ۱۲) روی موضوع تسلط داشته باشید

اینکه درباره موضوعی که میخواهید در مورد آن صحبت کنید اطلاعات کافی داشته باشید بسیار مهم است. چون باعث میشود آن را از تمامی جهات مورد بررسی قرار داده و در برابر حملات خمپاره ای حضار که با سوالات خود ممکن است یک سخنران مبتدی را از پای درآورند ایمن شوید!

 

 • ۱۳) نگران عکس العمل مخاطبین نباشید

گاهی اوقات پیش میاید که مخاطبین در هنگام صحبت شما کمی با گوشی خود بازی کنند ، خمیازه بکشند یا سرو گوششان بجنبد!
به یاد داشته باشید همیشه هستند افرادی که کمی خسته و بیحال بنظر میرسند اما شما این مسئله را شخصی نگیرید و به کارتان با قدرت ادامه دهید.

 

 • ۱۴) کمی آرام تر!

تند صحبت کردن در الگوی تنفس شما اختلال ایجاد میکند. اگر شما تند صحبت کنید کمتر نفس میکشید؛ در نتیجه دچار تنگی نفس خواهید شد و به احتمال زیاد دستپاچه! سعی کنید به آرامی و با طمعنینه صحبت کنید.

 • ۱۵)سرمایه گذاری کنید

روی خودتان! همین الان یک تصمیم قطعی بگیرید تا مهارت های خود را بهبود ببخشید و تبدیل به کسی شوید که لذت یک ارتباط موثر را به دیگران منتقل میکند. به گفته برایان تریسی سخنران برجسته ، فقط ۲۰% افراد جامعه برای یادگیری و بهبود مهارت های خود ارزش قائلند اما قبل از آن به خودتان متعهد شوید که بهای آنرا که صرف زمان و کمی هزینه است خواهید پرداخت.

 

ترس از سخنرانی آزارتان میدهد؟ چه راهکاری برای مقابله با آن پیشنهاد میکنید؟!

 

منبع: briantracy