بلند پروازی و ویژگی افراد بلند پرواز

نیل برتون (Neel Burton)، روانپزشک و مؤلف کتاب “بهشت و جهنم- روانشناسی احساسات” می گوید: “خیلی از دست آوردهای بزرگ آدم ها اتفاقاتی است که محصول بلند پروازی شان است”. بلند پروازی همیشه اثر مثبتی ندارد، با اینکه گاهاً خصیصه ای ست که شخص را به سمت موفقیت سوق می دهد ولی بعضاً می تواند تبدیل به آوردگاهی شود که دیگر دست آورد آن، پیروزی و موفقیت نیست بلکه صرفاً شکست حریف به عنوان هدف محسوب می شود. به هر روی اگر بستر درستی برای بلند پروازی مهیا باشد، نتایج خوب و خیره کننده ای را می توان برای فرد بلند پرواز متصور بود. به طور میانگین، افراد بلند پرواز به سطح بالایی از تحصیلات و کسب درآمد می رسند، مشاغل معتبری دارند و میزان زیادی از رضایتمندی را در زندگی شان تجربه می کنند.

کلید موفقیت در زمینه ی بلند پروازی این است که ما نوع سالم آن را دنبال کنیم. اشخاصی که دارای “بلند پروازی سالم” هستند، همان هایی هستند که قدرت و بینش کافی برای مهار فشارها و مشکلات ناشی از بلند پروازی را دارند و حس بلند پروازی خود را به گونه ای واقع گرایانه سر و شکل می دهند که با علائق و ایده آل هایشان هم جور در بیاید. در ادامه ویژگی های افراد بلند پرواز را بررسی خواهیم کرد.

۱- آنها هدف گذاری می کنند، اما اهداف خود را با دیگران در میان نمی گذارند:

افراد بلند پرواز کاملاً هدف-محور هستند و همیشه برای رسیدن به هدف بعدی اشتیاق دارند و آن را سریعاً به اجرا در می آورند، همانطور که درک سیورز (Derek Sivers) در سخنرانی تِد-سال ۲۰۱۰ گفت: “اشخاص بلند پرواز، اهدافشان را پیش خودشان نگه می دارند. روانپزشکان دریافته اند که واگویه کردن اهداف برای دیگران از درصد حصولشان می کاهد. سیورز در ادامه می گوید: “هر موقع که شما هدفی در سر دارید، راهی وجود دارد که باید آن را طی کنید و یک سری کارها باید انجام شود تا به آن هدف برسید و تا موقعی که آن هدف محقق نشود طبیعتاً شما به حس رضایتمندی نخواهید رسید. اما وقتی که هدف خود را به دیگران می گویید و آنها را از آن مطلع می سازید، مغزتان به گونه ای گول می خورد و احساس می کند که شما آن کار را واقعاً انجام داده اید، و وقتی که مغز اینگونه ارضا شود شما دیگر کما فی السابق، اشتیاقی برای انجام کار و تلاش لازم برای رسیدن به آن هدف را نخواهید داشت.

حتما بخوانید:   شما در مقابل مسخره شدن چه می‌کنید؟

۲- آنها به ریسک کردن علاقه دارند:

ذات بلند پروازی، میل به مواجهه با ترس و داشتن اضطراب است. برتون می گوید: “بعضی از افراد توانایی تحمل این ترس را دارند، چرا که آنها دارای شجاعت، سرسپردگی و پشتکار هستند و می توانند میزان ترس را به حداقل برسانند. او در ادامه خاطر نشان می سازد که: “افراد بلند پرواز با هدف جلو می روند و همیشه در کنکاش، جستجو، آزمودن و کشف هستند”.

۳- آنها همیشه به دنبال یافتن روش های نوین فکر کردن هستند:

افراد بلند پرواز خود را از روال عادی تفکری که گروه با آن سازگاری یافته جدا می سازند و همیشه خود را در معرض روش های جدید ایده پردازی قرار می دهند. جیسون ما (Jason Ma) نویسنده ی کتاب “رهبران جوان” در مورد بینشی نو برای ایده های جدید پیشنهاد می دهد که؛ “با اشخاص مختلف صحبت کنید و از آنها بیاموزید، همانطور که با آشنایان صریح و بی پروا سخن می گویید، ارتباط گرفتن با غریبه ها را نیز در ذهن داشته باشید، شاید موقعیت های جالبی را در این نوع از روابط بدست بیاورید”.بلند پروازی فرد را پُرمایه و مبتکر می کند و به صورت غیر منتظره باعث رشد او می شود.

۴- آنها تمرکزشان مدام بر روی انجام کار است:

بعضی ها به جای اینکه وقت بگذارند و مهارت های خود را تقویت کنند، اغلب منتظر راه حل ها و موقعیت های مختلف برای خود هستند، در حالیکه برای رسیدن به هر هدف و دست آوردی باید استراتژی و دستورالعمل مختص به همان هدف را داشت و به آن عمل کرد. افراد بلند پرواز از اتلاف وقت بیزارند و بر روی انجام کار پافشاری می کنند و به قول معروف آماده اند تا ماشه را بکشند.

حتما بخوانید:   روش ­ها و تکنیک ­های مهار خشم

۵- آنها به دنبال رقابت کردن با کسی نیستند:

بنا بر گفته ی جیسون ما: “اصلی ترین و بزرگترین رقیب شما باید خود “شما” باشد. از مهلکه ی قیاس خود با دیگران حذر کنید و موفقیت را تنها در قامت توانایی خود و کسب آن ببینید. هیچکس و هیچ چیزی توان مقابله با کار و تلاش بی شائبه و همراه با لذت شما را نخواهد داشت”.

۶- آنها دوست دارند با دیگر افراد بلند پرواز ارتباط داشته باشند:

جیسون ما در مبحث “قدرت مجاورت” در کتابش، به مفید بودن داشتن ارتباط با افراد موفق اشاره دارد. جیم ران (Jim Rohn) به عنوان یک کارآفرین و مؤلف بزرگ می گوید که؛ “شما، میانگین همان ۵ نفری هستید که با آنها بیشتر وقت تان را می گذرانید” و جیسون ما نیز در مورد ارتباط داشتن می گوید: “افراد موفق را الگوی خود قرار دهید و رفتار دوستانه و اجتماعی داشته باشید و از کسانی که نصیحت تان می کنند بیاموزید. با افرادی که از شما باهوش ترند و در زمینه ی کاری که دوستش دارید موفق تر هستند، دوستی برقرار کنید”.