مانند هر مهارتی، فروش هم قواعدی دارد. بخصوص هنگامیکه به پایان پروسه فروش نزدیک میشوید بسیار مهم است که چه گزینه هایی را برای بستن یک فروش موفق انتخاب میکنید.
برای اطمینان از از موفقیتِ فروش در کسب و کار خود، چه یک بیزنس هستید یا یک استارت آپ، یا حتی یک بازاریاب، با یک دوجین از تجربیات من، در ادامه مطلب همراه باشید...

1) صندلی خود را ترک نکنید

حتی الامکان نشسته محصول و یا خدمات خود را معرفی کنید.حتی اگر مشتری احتمالی ایستاد!
برخواستن از صندلی خود هنگام مذاکره، نشان میدهد چیزی تغییر کرده به مشتری احتمالی شما این مجال را میدهد که مذاکره را رو به پایان برده و یا حتی شما را ترک کند!

2) یادداشت برداری کنید

مردم آنچه را که میشنوند باور نمیکنند... آنها آنچه را باور میکنند که ببینند. همیشه قول و قرار هایی که بین شما و مشتری صورت میگیرد را مکتوب کنید تا در مواقع ضروری به آن استناد کنید

3) ارتباط مناسب

هیچکس به شخصی که توانایی برقراری ارتباط شفاف و مناسب را ندارد اعتماد نمیکند. من در خلوت خودم از حرکات و رفتارم فیلم میگرفتم و آنها را مورد بازبینی قرار داده و هردفعه اشکالات موجود را به حداقل میرساندم. این کارِ من برای چندین سال بود!

4) تماس چشمی مناسب

این مهارت فقط با تمرین کردن بهتر میشود. اگر میخواهید مورد اطمینان واقع شوید، تماس چشمی مناسب با مشتری را فراموش نکنید. چون شما با اینکار نشان میدهید به خودتان ، محصولاتتان و خدماتتان باور دارید و این موضوع را با نگاهی رسا به مشتری القا میکنید.

5) همشه یک خودکار همراه داشته باشید

یادم میاید هنگامیکه درحال بستن معامله ای بودم، موقع امضا کردن قرارداد هرچه گشتم درآن اطراف خودکاری پیدا نکردم.و این بهانه ای شد برای امضا نکردن قرارداد توسط مشتری و آن معامله بهم خورد.
من حسابی ضرر کردم و از آن پس با خود عهد کردم هیچ جایی بدون شمشیرم نروم!
یادتان باشد تمامی قراردادها نیاز به امضا شدن دارند و شما باید در همه حال ابزار لازم این کار را در جیب کت خود همراه داشته باشید.

6) شوخ طبع باشید

شوخی ای که به مشتری حس خوبی بدهد، شما را یک گام تا بستن فروش و شنیدن کلمه ی "آری" نزدیک میکند. انسان ها هنگامیکه یخ رابطه ای شکسته شود ، میتوانند بهتر تصمیم بگیرند.
فروش راحتی خواهید داشت، اگر بتوانید مشتری را به خندیدن وادارید.

7) با یک "نـــه" ناامید نشوید

وقتی مشتری به شما میگوید 'نه' به معنی 'رهایم کن' تلقی نکنید.
'نـه'ی مشتری یعنی اینکه من به اطلاعات و همراهی بیشتری نیاز دارم و هنر یک فروشنده، چرخش این جواب، به یک 'بـلـه'ی جانانه است.

 پیشنهاد ما به شما: پاسخ شما در زمان درخواست تخفیف از سوی مشتری چیست؟  

8) مشتری را ترک نکنید

هرموقع که شما مشتری را برای بررسی چیزی ترک میکنید، برای او شک و تردیدهایی بوجود خواهید آورد که میتواند زمان مذاکره را طولانی و یا تضاد هایی را ایجاد کند. اما این نکته را در ذهن داشته باشید این بدان معنا نیست که زمان مناسبی برای اجازه از رییس و یا استفاده از نفوذ خود حین جلسه وجود ندارد.
این مورد میتوانند کمک کننده باشد؛ البته تا زمانیکه در آن افراط نشود.

9) ایمان داشته باشید

من همیشه معتقدم که ما میتوانیم به یک توافق برسیم. مهم نیست من چه چیز میگویم و یا مشتری ها که هستند. میگویند 'هرجا  که اراده هست ، راهی هم هست'!
این طرز فکر که شما میدانید میتوانید به یک توافق برسید ، مستلزم این است که شما تمام عوامل منفی را از خود دور کنید.

10) جور دیگر ببینید!

به شخصه زمانیکه فرد میگوید: من توان مالی کافی برای خرید محصول شما را ندارم، وضع ظاهری اش را بررسی میکنم!
چه ساعتی در دست دارد؟ چه کت و شلواری پوشیده است؟ چه ماشینی دارد؟ و...
اگر به مورد گرانبهایی برخورد کردم به این نتیجه میرسم که او '
حداقل یکبار' برای آن (مثلا ساعت گرانبها) بهایی پرداخت کرده. پس مشکلش بودجه نیست و سعی میکنم با سوالات هوشمندانه مشکل اصلی او را جویا شوم!

11) مثبت باشید

مهم نیسیت که مشتری چه عکس العملی به ما نشان میدهد. در سرتاسر مذاکره نگرش خود را حفظ کنید.
هنگامیکه با نگرش و بینش منفی به ملاقات با مشتری میروید، خروجی جلسه چیز جالبی نخواهد بود. منفی همیشه تسلیم مثبت است!

12) همیشه بخندید!

این فقط مربوط به نگرش شما نیست!
برای هفته آینده در هر مکانی در هر وضعیتی لبخند بر لبان خودتان جاری کنید. این کار را انجام دهید تا زمانیکه: در بحث ها لبخند بزنید، در مخالفت ها لبخند بزنید،در مذاکره، موقع رویارویی با ایرادات مشتری  خلاصه همه جا.
یک توصیه ی میلیاردی: لبخند بزنید!

منبع: 
entrepreneur.com

  اگر به دنبال ارتقاع مهارت های فروش خود هستید نگاهی به این بیندازید: بسته آموزشی اعتماد به نفس و فن بیان ویژه فروشندگان