ترس از صحبت به طور کلی به ترس و وحشت از صحبت در جمع و یا صحبت کردن اطلاق می شود. همچنین به عنوان اضطراب سخنرانی نیز از آن یاد می شود. کلمه (Glossophobia ) از کلمه یونانی ) Glössa ) مشتق شده است ، که به معنی زبان و  ( phobos ) به معنای ترس و وحشت است. 
    بسیاری از مردم تنها با این ترس گرفتار هستند ، در حالی که افراد دیگری هستند که اضطراب های اجتماعی دیگر و یا ترس های اجتماعی دیگر را نیز همراه با آن تجربه می کنند. 
 
    ترس از صحبت و  ترس های اجتماعی : 
 
    ترس از صحبت  زیر مجموعه ای از  هراس های اجتماعی یا ترس از موقعیت های اجتماعی است. اکثر افرادی که مشکل ترس از صحبت دارند نشانه های دیگر شکل های  هراس های اجتماعی را مانند ترس از ملاقات (جلسه) داشتن ، ترس از تعامل با افراد جدید و یا ترس از انجام کارهای محول شده به آن ها در حضور افراد دیگر نشان نمی دهند. 
    در بسیاری موارد، افرادی که دارای این مشکل هستند نیز یافت شده اند که نسبتاً راحت تر هستن که روی صحنه بخوانند یا برقصند تا زمانی که از آنها خواسته نشود   صحبت کنند. با این اوصاف ترس از صحنه یکی از علائم شایع این   ناهنجاری است. 
   
علل ترس از صحبت کردن: 
   
علل دقیقی که موجب پیشرفت این مشکل می شوند هنوز ناشناخه هستند . با این حال ، چندین عامل هستند که می توانند منجر به این مشکل شوند. اغلب بر این باور هستند که ممکن است  برخی آسیب های روحی در لحظاتی از زندگی  بر این بیماران اثر داشته است و سخنرانی در جمع را به مفهومی ترسناک در ذهن آنها تبدیل کرده . 
      اگر شخصی در مدت طولانی به تدریج از صجبت در جمع اجتناب کرده است  ترس از صحبت کردن ممکن است پیشرفت کند و ایده (فکر)  شخصی این افراد در ارتباط با اجتناب از صحبت  در بسیاری از موارد ، ترس و اضطرابی است که در نهایت منجر به این اختلال می گردد. اگر یک سخنران از حالات خاص روانی مانند : اعتماد به نفس کم ، به دنبال تأیید کامل گرفتن از دیگران، ایده آل گرا بودن یا پیش داوری شکست خود  ، رنج ببرد این موارد ذهنی نیز ممکن است باعث قسمتی از ترس از صحبت شوند. 

علائم ترس از صحبت: 
 
    علائم و نشانه های این بیماری ممکن از شامل احساس دلهره شدید قبل از شروع ارتباط کلامی با یک گروه از افراد و یا احساس تنش فقط با تصور برقراری ارتباط شفاهی با یک گروه از افراد ، اجتناب از رخ دادن وقایعی که توجه و تمرکز یک گروه را به خود جلب می کند و علائم فیزیکی مثل پریشانی ، حالت تهوع و یا حملات عصبی است. 
    علائم ترس از صحبت را می توان به سه دسته تقسیم کرد: 
- فیزیکی 
- غیر کلامی 
- کلامی 
     علائم فیزیکی به وسیله بخش سیستماتیک خودکار اعصاب ایجاد می گردد که به شرایط به وسیله پاسخه ( جنگ یا گریز) واکنش نشان می دهد. از آنجا که سیستم سمپاتیک شیوه رفتاری همه چیز یا هیچ چیز (همه چیز را میخواهد یا هیچ چیز را)  را دارد ، ترشح آدرنالین به یکباره محرک تعدادی از علائم می گردد ، که همگی باعث افزایش توانایی فرد در مبارزه و یا عقب نشینی در مواجهه با یک سناریوی خطرناک می گردد. که شامل: 
- مشکلات حاد شنوایی 
- افزایش فشار خون  
- افزایش ضربان قلب 
- گشاد شدن مردمک ها 
- افزایش جذب اکسیژن 
- افزایش تعرق 
- خشک شدن دهان 
- ارزش صدای ناشی از اضطراب 
- گرفتگی عضلات گردن و یا عضلات بالایی کمر (پشت بدن) 
    بعضی اوقات ، شخص ممکن است دچار حالت تهوع شده  و تحت تأثیر استرس و اضطراب بالا بیاورد. بعضی از این علائم ممکن است به وسیله داروها افزایش یابند مانند مسدود کنندگان بتا ، که به محرک های آدرنالینه قلب حمله می کنند. علائم و نشانه های کلامی شامل : تنش در صدا ، لرزش صدا درست مثل لرزش های مکث داری که سخنران دلواپس را آرام می کند. شکل خاصی از اضطراب سخنرانی ، اضطراب سخنرانی ناکارآمد است، که شدت پاسخ به جنگ یا گریز است که مانع از عملکرد مؤثر یک شخص می شود. 
    برخی از بیماران اختلالات سخنرانی را که شامل استرسی می شود که تنها در زمان سخنرانی حضور دارد گزارش داده اند. در برخی موارد ، افراد دارای ترس از صحبت  می توانند با موفقیت رو صحنه اجرا کنند ، بخوانند ، برقصند و حتی صحبت کنند بر روی صحنه برنامه تا وقتی که آن ها تماشاگران را نبینند . برخی گزارش کرده اند که اگر تصور می کردند که به نمایندگی ار فرد یا شخصیتی سخنرانی می کردند ، راحت تر بودند.. همچنین ترکیب شدت در یک گروه کر یا موسیقی (بند) موجب کاهش دلهره ناشی از ترس از صحبت کردن می شود. 
    تقریباً 75% از افراد نوعی از اضطراب یا عصبانیت را در حین صحبت در جمع تجربه کرده اند. 

  پیشنهاد ما به شما: 15 نکته تخصصی برای یک سخنرانی بی نقص  
 
    عوارض ترس از صحبت : 
 
  اکثر مشاغل با صحبت کردن در جمع به اشکال مختلف درگیر هستند ، از شرکت در جلسات گروهی گرفته تا دادن اطلاعات لازم به مشتریان . اگر ترس از صحبت به درجه پیشرفته ای برسد ، شخص ممکن است که انجام این وظایف اساسی را بسیار سخت و یا غیر ممکن بیابد. این موضوع می تواند در نهایت به عواقب شدیدی بیانجامد که حتی شامل از دست دادن شغل می شود.  
    افرادی که از هراس های مختلف رنج می برند هم در خطر قرار گرفتن در شرایط نامطلوب مانند افسردگی یا سایر مشکلات مرتبط با اضطراب هستند. این مسئله عمدتاً باز می گردد به  احساس انزوایی که در مدت زمان طولانی گسترش می یابد. یکی دیگر از دلایل محتمل آن است که افراد خاصی بیشتر مستعد ابتلا به رنج بردن از اضطراب هستند و به نظر می رسد که دوری از آن احساس برای آن ها سخت است. 
   
درمان ترس از صحبت: 

 
     ترس از صحبت می تواند به روش های مختلفی بطور  موفقیت آمیز درمان شود. یکی از معمول ترین درمان ها درمان به وسیله درمان شناختی رفتاری است. در این درمان ، بیمار یاد می گیرد که افکار ترسناک خود را با مثبت صحبت کردن با خود جایگزین کند. تکنیک های تمدد اعصاب به بیمار یاد می دهد که به صورت مؤثری شرایط ترسناک را کنترل کند . افراد دارای این بیماری یاد می گیرند که با ترسشان در محیط های امن و کنترل شده روبه رو شوند . 
     همچنین درمانگر ممکن است داروهایی را تجویز کند که به شخص در کنترل ترسش کمک می کند. داروهایی مانند مسدود کننده های بتا مؤثر هستند در آرام کردن شخص مضطرب قبل آنکه بر روی صحنه برود و برای عموم سخنرانی کند. به طور کلی داروها به جای آنکه به تنهایی مصرف شوند همراه با درمان های دیگر (درمان های بدون دارو ) مصرف می شوند .  
    درمان های مکمل مانند هیپنوتیزم ، مدیتیشن ، مشاوره و روان درمانی می توانند در کمک به یک شخص در درمان ترس از صحبت مؤثر باشند.  
    درمان های طبیعی مانند همیوپاتی و گیاه درمانی اثر خود را در کاهش اضطراب ، ترس و عصبانیتی که در ارتباط با سخنرانی برای عموم است ،  نشان داده اند. درمان همیوپاتی نه تنها آرام و امن است بلکه وعده نتایج سریع را می دهد. اجزای زنده همیوپاتی مانند گلیمیوم و کوکولاتوم و گرافیت ها به کاهش سطح اضطراب ، غلبه بر خجالت ، ترس ها و نگرانی های اجتماعی و آرام شدن کمک می کنند .  گیاهانی مثل اسطوخودوس ، لیموی بالم ( بادرنجبویه) و گل صبور (پیچ ساعت) نیز سیستم عصبی را پشتیبانی می کنند و اعصاب را آرام و ساکت نگه می دارند. 
    افراد دارای بیماری ترس از صحبت همچنین می توانند به گروه های صحبت عمومی مانند ارزیابی بین الملل ، کلوپ سخنرانان  و پاورتاک (قدرت کلام) اینترنشنال که پیشنهاد دوره های آموزشی برای ارتقاء مهارت های صحبت ارائه می دهند،  بپیوندند . این کلاس ها از تکنیک های هدایت و انتقادات سازنده استفاده می کنند تا اعتماد به نفس چنین بیمارانی را بسازند و اضطراب سخنرانی آن ها را کاهش دهند. ماژول های آموزش سخنرانی توسط این سازمان ها طراحی می شوند و  همچنین به بیماران اجازه می دهند تا در فضایی با یکدیگر در ارتباط باشند ، تجربیاتشان را با هم به اشتراک بگذارند و به این درک برسند که تنها نیستند. تمرین به صحبت در جمع به خوبی می تواند به غلبه بر یک اضطراب مرتبط با سخنرانی کمک کند. یکی دیگر از روش های از بین رفتن ترس از سخنرانی. یا همان. فوبیای( phobia)قرار گرفتن در جمع و سخنرانی روش مواجه شدن با ترس است. یکی از راه های روانشناسی درمان فوبیا قرار گرفتن در موقعیت ترس است به طور مثال زمانی که ما ترس از سخنرانی داریم بهترین روشی که در دوره ها و کارگاه های اموزش سخنرانی هم به آن بسیار اهمیت میدهند همین روش است .کسانی را که از سخنرانی هراس دارند اجبار به این موضوع میکنندکه حتما 3 دقیقه در جمع یا در کلاس به ارایه معرفی از خود یا توضیح مطلبی دلخواه به عنوان یک سخنران بپردازند تا در موقعیت ترس خود قرار بگیرند و به صورت تدریجی از استرس هنگام سخنرانیشان کاسته شود   

    پیش بینی ترس از صحبت: 
 
    این مشکل می تواند به شکل مؤثری درمان گردد.درصد موفقیت درمان این اختلال بسیار بالا است. ترس از صحبت ، مانند بسیاری دیگر از ترس ها (فوبیاها) ، به جای یک مشکل فیزیکی ، یک مشکل روحی و روانی است . راه ایده آل برای درمان این ترس در ابتدا پیدا کردن یک درمانگر است که با نیازهای بیمار آشنا باشد و بعد بر روی یک طرح مدیریت شده کار کند که این مشکل را حل می کند.
علیرضا سخنوران